Jak przeprowadzić polowanie na lisy?
Lis jest pospolitym drapieżnikiem, który licznie występuje na terenie Polski. Historia polowań na tego rudego zwierzaka sięga jeszcze XV wieku. Pierwszym krajem, w którym organizowano łowy na lisa, była Wielka Brytania. Do dziś polowanie na to zwierzę jest niezwykle popularne. Po co się to robi? Jak przeprowadzić takie polowanie? Więcej informacji poniżej!
Dlaczego urządza się polowania na ten gatunek?
Polowanie na lisy to nie tylko sport czy zabawa. Przede wszystkim chodzi o redukcję populacji tego gatunku, a tym samym ochronę zwierzyny drobnej. Lis jest w stanie zjeść w ciągu roku prawie 300 kg mięsa. W przeszłości liczebność lisa regulowała wścieklizna. Było to jednak zagrożenie dla człowieka. Ogólnopolski program szczepień lisów sprawił, że populacja gatunku znacznie wzrosła, a natura nie jest w stanie jej wyżywić.
Polowanie na lisy - metody
Skoro już wiesz, czemu przeprowadza się polowania na tego zwierzaka, możemy przejść do głównego punktu tego artykułu. Jak przeprowadzić łowy? Oto kilka metod:
- polowanie na zasiadkę - jest to prawdopodobnie jedna z najpopularniejszych metod. Polega na czatowaniu na wychodzącego na żer zwierzaka;
- polowanie na wab - w trakcie polowania myśliwy wydaje dźwięki podobne do kniazienia zająca czy pisku myszy;
- polowanie metodą z fladrami - jest to najbardziej pracochłonna metoda. Polega na otoczeniu pewnego terenu, na którym są lisy, sznurami, na których wiesza się czerwone szmaty. Naganka wchodzi w środek terenu i pędzi. W ten sposób prowadziła lisa prosto na myśliwych.
Chcesz poznać więcej szczegółów, jak wygląda polowanie na lisy? Sprawdź bloga Guideir!